2019 IATCCC Boys Track Academic All-State First Team

Please send any spelling corrections to Julie Alano

First Name

Last Name

Grade

School

Garrett

Wright

12

Alexandria-Monroe High School

Scout

Bogan

12

Avon High School

Bartosz

Stoppel

12

Avon High School

Kaden

Boyd

11

Barr-Reeve High School

Grant

Harrison

11

Barr-Reeve High School

Adam

Bedel

12

Batesville High School

Charles

Laymon

11

Batesville High School

Adam

Moster

11

Batesville High School

Drew

Deckard

12

Bedford North Lawrence High School

Ethan

Vaughn

12

Bedford North Lawrence High School

Hayden

Baldwin

12

Ben Davis High School

Zachary

Brickler

11

Ben Davis High School

Ethan

Clapacs

11

Bishop Chatard High School

Oskar

Eisgruber

12

Bishop Chatard High School

Rylan

Elliott

12

Bishop Chatard High School

Shuaicheng

Fu

12

Bishop Chatard High School

Thomas

Joven

11

Bishop Chatard High School

Nathaniel

Dixon

11

Bloomington North High School

Isaiah

Hollars

12

Bloomington North High School

Ethan

Hensley

12

Bloomington South High School

Wilson

Zinkan

12

Bloomington South High School

Reed

Overton

11

Boonville High School

Mitchell

Amstutz

12

Brebeuf Jesuit Preparatory School

Niels

Caspersen

12

Brebeuf Jesuit Preparatory School

Colin

Chambers

11

Brebeuf Jesuit Preparatory School

Jack

Kovach

11

Brebeuf Jesuit Preparatory School

Brandon

Ozobu

11

Brebeuf Jesuit Preparatory School

Alexander

Potts

12

Brebeuf Jesuit Preparatory School

Eric

Shea

12

Brebeuf Jesuit Preparatory School

Evan

Stella

12

Brebeuf Jesuit Preparatory School

Francisco

Torres

11

Brebeuf Jesuit Preparatory School

Jackson

McPheeters

12

Brown County High School

Hayes

Morrison

12

Brownsburg High School

Tyler

Nolan

12

Brownsburg High School

Panin

Skiles

11

Brownsburg High School

Robert

Branaman

12

Brownstown Central High School

Ethan

Bundy

12

Brownstown Central High School

Mitchell

Jacob

12

Cardinal Ritter High School

Patrick

Campbell

12

Carmel High School

Thomas

Gastineau

12

Carmel High School

Cameron

Harless

12

Carmel High School

Logan

Sandlin

11

Carmel High School

Ethan

Zhang

11

Carmel High School

Tim

DeRose

11

Carroll High School

Misha

Rahimi

11

Carroll High School

Cory

Waldron

12

Carroll High School

Ayden

Ayres

11

Carroll Jr/Sr High School

Ethan

Carter

12

Castle High School

George

Economou

12

Castle High School

Nikolai

Jones

11

Castle High School

Kaden

Monroe

11

Castle High School

Giancarlo

Barker

12

Cathedral High School

Nick

Hruskoci

11

Cathedral High School

John

Hutchens

12

Cathedral High School

Maxwell

Martin

11

Cathedral High School

Ryan

Pehlman

12

Cathedral High School

Marco

Rebolledo

12

Cathedral High School

Charles

Bernth

12

Chesterton High School

Dimitri

Nicholson

11

Chesterton High School

Will

Shook

11

Chesterton High School

Matthew

Van Kley

12

Chesterton High School

Coltyn

Vandegriff

11

Clinton Prairie High School

Drew

Diamente

12

Columbia City High School

Jacob

Ianucilli

12

Columbia City High School

David

Kyler

12

Columbia City High School

Nathan

Mills

11

Columbia City High School

Nicholas

Mills

11

Columbia City High School

Alexander

Scharpenberg

12

Columbia City High School

Matthew

Hanlon

12

Crown Point High School

Andrew

Holok

12

Crown Point High School

Noah

Pitlik

11

Crown Point High School

Joe

Chandler

11

Culver Academies

Josh

Cruz

11

Danville High School

Cameron

Hill

11

Danville High School

Garrett

Ardis

12

East Central High School

Daniel

Deddens

11

East Central High School

Clayton

Deitsch

11

East Central High School

Alex

Hornbach

12

East Central High School

Oliver

Moster

11

East Central High School

Zane

Callison

11

Eastbrook High School

Jack

Johnson

12

Eastern High School

Dalton

Pinaire

12

Eastern High School

Nathan

Bolin

12

Edgewood High School

Jarrod

Robbins

11

Edgewood High School

Gavin

Conaught

11

Evansville Memorial High School

Davis

Howell

12

Evansville Memorial High School

Joe

Kiesel

11

Evansville Memorial High School

Joey

Russler

11

Evansville Memorial High School

Jake

Brattain

12

Fishers High School

Thomas

Brelage

12

Fishers High School

Charlie

Foutty

11

Fishers High School

HL

Lewis

12

Fishers High School

Mason

McCartney

12

Fishers High School

Drew

Smith

11

Fishers High School

Hayden

Tobias

11

Fishers High School

Cole

Mohr

11

Forest Park High School

Jesse

Hamlin

12

Fort Wayne Snider High School

Bryce

Jennings

12

Fort Wayne Snider High School

Matteo

Hodge

11

Franklin Central High School

Nathan

Talhelm

11

Franklin Central High School

Grant

Templin

11

Franklin Central High School

David

Purdy

12

Franklin Community High School

Cole

Bergman

11

Garrett High School

Dawes

Dircksen

12

Garrett High School

Brenden

Bittner

12

Gibson Southern High School

Eric

Harpenau

12

Gibson Southern High School

Travis

Hart

12

Gibson Southern High School

Daniel

Knapp

12

Gibson Southern High School

Alex

Sagers

12

Gibson Southern High School

Andrew

Smith

12

Gibson Southern High School

Zachary

Barker

11

Goshen High School

Demetrius

Gulewicz

12

Goshen High School

Felix

Perez-Diener

12

Goshen High School

Jonathon

Snyder

12

Goshen High School

Conner

Kinnaman

11

Greenfield-Central High School

Adam

Lee

12

Greenfield-Central High School

Jackson

Pechin

12

Greenfield-Central High School

Hunter

Butz

11

Greensburg Community High School

Nick

Demas

11

Guerin Catholic High School

Matthew

Fletcher

11

Guerin Catholic High School

Quinn

Gallagher

12

Guerin Catholic High School

J.P.

Kurlich

12

Guerin Catholic High School

Cameron

Murray

11

Guerin Catholic High School

J.P.

Spoonmore

12

Guerin Catholic High School

Eric

Carothers

12

Hamilton Southeastern High School

Emilio

Rios-Rojas

12

Hamilton Southeastern High School

Eric

Swinson

11

Hamilton Southeastern High School

Jacob

Wiggers

12

Hamilton Southeastern High School

Grant

Wilson

12

Hamilton Southeastern High School

Nick

Bostock

12

Hamilton Southeastern High School

Clayton

Toner

11

Hamilton Southeastern High School

Dominic

Amadio

11

Hanover Central High School

Luke

Maurer

11

Hanover Central High School

Caleb

Beimfohr

12

Harrison High School

Charles

Owen

11

Harrison High School

Garrett

Sondgeroth

12

Harrison High School

Seth

Weaver

12

Harrison High School

William

White

12

Harrison High School

Mitchell

Hopf

12

Heritage Hills High School

Bradley

Vaal

12

Heritage Hills High School

Derek

Schaadt

11

Heritage Jr./Sr. High School

Dean

Calhoun

11

Herron High School

Eli

Eckert

12

Herron High School

Spencer

Harke

12

Herron High School

Benjamin

Harris

11

Herron High School

Jason

Montgomery

12

Herron High School

Zachary

Johnson

12

Homestead High School

Tyler

Sierks

11

Homestead High School

Samuel

Whalen

11

Homestead High School

Brock

Spahr

12

Huntington North High School

Jonathan

Kipper

12

Jennings County High School

Anthony

Siener

11

Jennings County High School

Josiah

King

11

Knightstown High School

Aiden

Orcutt

11

Knightstown High School

Devyn

Schaetzle

12

Knightstown High School

Jordan

St. Clair

12

Lawrence North High School

Julio

Maldonado-Bernal

12

Lebanon High School

David

Bresnahan

11

Leo High School

Joel

Fowerbaugh

11

Leo High School

Jeffrey

Marshall

12

Leo High School

Bryce

Hagen

11

Lewis Cass Jr. Sr. High School

Chris

Pavey

12

Mississinewa High School

Joshua

Norris

11

Monrovia High School

Jared

Poston

12

Monrovia High School

Sam

Gercak

12

Mooresville High School

Ryan

Strantz

12

Mt. Vernon High School

Ben

Brock

12

New Castle High School

Austin

Morgan

11

New Castle High School

Josh

Collins

12

New Palestine High School

Kyler

Harrison

12

New Palestine High School

Ryker

Large

11

New Palestine High School

Laine

Schonauer

12

New Palestine High School

Alex

Frey

11

North Central High School

Trenton

Harrison

11

Northeast Dubois High School

Jared

Young

11

Northeast Dubois High School

Patrick

Bath

11

Northwestern High School

Elijah

Collins

11

Northwestern High School

Colin

Harts

12

Oak Hill High School

Matthew

Ross

12

Orleans High School

Alexander

Perkinson

11

Our Lady of Providence High School

Brigid

Welch

11

Our Lady of Providence High School

Milan

Jones

12

Pendleton Heights High School

Andrew

Krieg

12

Pike Central High School

Austin

Albrechtsen

11

Plainfield High School

Liam

Donahue

11

Plainfield High School

Tavian

Gadia

12

Plainfield High School

Michael

Worthington

11

Plainfield High School

Johann

Franke

12

Prairie Heights High School

Sam

Carr

11

Roncalli High School

Connor

DeMoss

12

Roncalli High School

Ryan

Flick

11

Roncalli High School

Sam

George

11

Roncalli High School

Liam

Irwin

11

Roncalli High School

Austin

Johnson

12

Roncalli High School

Nicholas

Johnson

12

Roncalli High School

Grant

Latimer

12

Roncalli High School

Aidan

Looney

11

Roncalli High School

Grant

Meinerding

12

Roncalli High School

Daniel

Woodruff

12

Roncalli High School

Noah

Spear

12

Rossville High School

Patrick

Lincoln

12

Scottsburg High School

Jaylen

Young

11

Seeger Memorial Jr/Sr High School

Luke

Bane

11

Seymour High School

Michael

Hodge

12

Seymour High School

Treyton

Lehman

11

South Adams High School

Peter

Amat

12

South Bend Saint Joseph High School

Joe

Deahl

12

South Bend Saint Joseph High School

Tommy

Garnett

11

South Bend Saint Joseph High School

Adam

Mazurek

12

South Bend Saint Joseph High School

Jacob

Moon

12

South Bend Saint Joseph High School

Bill

Powers

12

South Bend Saint Joseph High School

Zion

Essex

12

Southmont High School

Derek

Brunsman

12

Southridge High School

Jaffet

Cruz

11

Southridge High School

Jaden

Hayes

12

Southridge High School

Jude

Songer

11

Southridge High School

Chase

Beckort

12

Tell City High School

Elliot

Reed

12

Tell City High School

Will

Simpson

12

Tell City High School

Kenneth

Gipson

11

Triton Central High School

Jonathan

Riggins

12

Triton Central High School

Joseph

Angert

12

Valparaiso High School

Nathaniel

Smith

12

Valparaiso High School

Robert

Woodburn

11

Valparaiso High School

Blake

Ellis

12

Wapahani High School

Isaiah

Tipping

12

Wawasee High School

Solomon

Barket

12

West Lafayette High School

Mitchell

Curl

12

West Lafayette High School

Sam

Hyde

11

West Lafayette High School

Joe

Petersen

12

West Lafayette High School

Harry

Shook

12

West Lafayette High School

Sam

Sutton

12

West Lafayette High School

Christopher

Yu

12

West Lafayette High School

Ethan

Lutgen

12

Western High School

Trey

Shock

11

Western High School

Noah

Douthit

12

Westfield High School

Alex

Kukura

11

Westfield High School

Jagroop

Singh

12

Whiteland Community High School

James

Woolner

12

Whiteland Community High School

Dominic

Heater

12

Winamac Community High School

Caleb

Bonsack

12

Yorktown High School

Sean

Weiss

12

Yorktown High School

Thomas

Wilhoite

11

Yorktown High School

Joe

Romanyk

12

Zionsville Community High School

 

 

2019 IATCCC Boys Track Academic All-State Honorable Mention

Please send any spelling corrections to Julie Alano

First Name

Last Name

Grade

School

Jonathan

Ferris

11

Alexandria-Monroe High School

Justin

Summers

12

Alexandria-Monroe High School

Luke

Watts

11

Austin High School

Ethan

Goddard

12

Avon High School

Connor

Heller

11

Barr-Reeve High School

Mitchell

Kavanaugh

11

Barr-Reeve High School

Mason

Enneking

11

Batesville High School

Samuel

Haskamp

12

Batesville High School

Manav

Patel

11

Batesville High School

Landon

Grissom

11

Bedford  North Lawrence

Taylor

Porter

12

Bedford North Lawrence

Jamey

Deckard

12

Bedford North Lawrence

Darien

Herbert

12

Ben Davis High School

Ivan

Daily

11

Benton Central

Josh

Hoff

11

Benton Central

Morgan

Knotts

12

Benton Central

Bryan

Meyers

11

Benton Central

Charles

Jacoba

11

Bishop Chatard

Adam

Pemberton

12

Bishop Chatard

Jacob

Talbert

11

Bloomington North

Colin

Prince

12

Bloomington South

Andrew

Whitinger

12

Blue River Valley

Jared

Russell

11

Boonville High School

Myles

Clark

12

Brebeuf Jesuit Preparatory School

Michael

Gerritzen

12

Brebeuf Jesuit Preparatory School

Joshua

Ruppert

12

Brebeuf Jesuit Preparatory School

Reis

Thomas

12

Brownsburg High School

Luke

Shelton

12

Brownstown Central High School

Brandon

Wilson

11

Brownstown Central High School

Ben

Jordan

12

Cardinal Ritter

Jarek

Malatestinic

12

Cardinal Ritter

Ben

Johnson

11

Carmel HS

Elias

Konow

11

Carmel HS

Dylan

Melcher

11

Carroll (Fort Wayne)

Hunter

Wallace

12

Carroll (Fort Wayne)

Aaron

Atkisson

11

Carroll Jr/Sr High School

Lance

Richardson

11

Carroll Jr/Sr High School

Pratul

Raja

11

Castle High School

Cole

Stilwell

11

Castle High School

Rodney

O'Neal

12

Cathedral High School

Dylan

Draves

11

Chesterton High School

Adam

Juestel

11

Chesterton High School

Ben

Slatcoff

11

Chesterton High School

Aaron

Crouse

12

Christian Academy of Indiana

Brody

Cooke

11

Clinton Prairie High School

Liam

Hesting

12

Columbia City High School

Hale

Jordan

11

Columbia City High School

Jonathon

O'Dell

12

Columbia City High School

Genesio

Christofanelli

11

Crown Point High School

Tyler

Huitsing

12

Crown Point High School

Lawrence

Utley

12

Danville High School

Jacob

Yarnell

12

Danville High School

Garrett

Ardis

12

East Central

Anders

Fox

11

East Central

Jacob

Johnson

11

East Central

John

Hammond

11

Eastbrook

Seth

Snyder

12

Eastern (Greentown) High School

Asher

Walden

11

Eastern (Greentown) High School

Evan

O'Connor

11

Edgewood High School

Grant

Raake

12

Edgewood High School

Nick

Harpenau

12

Evansville Mater Dei

Tanner

Schickel

12

Evansville Mater Dei

Evan

Bockelman

12

Evansville Memorial

Jacob

Hirsch

12

Evansville Memorial

Dawson

Hurley

11

Evansville Memorial

Sean

Thomas

11

Evansville Memorial

Kyler

West

11

Evansville Memorial

Reece

Boland

11

Fishers

Isaiah

Jackson

11

Fishers

Alex

Meyer

12

Fishers

Ethan

Meyer

12

Fishers

Austin

Gootee

12

Floyd Central High School

Ian

Hyde

11

Floyd Central High School

Zach

Little

12

Floyd Central High School

JD

McKay

11

Floyd Central High School

Cameron

Sturgeon

12

Floyd Central High School

Alex

Weyer

12

Forest Park High School

William

Hackler

11

Franklin Central High School

Noah

Kurtz

12

Franklin Central High School

Cody

Larson

11

Franklin Central High School

Andrew

Bixler

12

Franklin Community High School

Brendan

Couch

12

Franklin Community High School

Gauge

Creech

12

Franklin Community High School

Wyatt

McCullough

11

Franklin Community High School

Drew

McGaha

11

Franklin Community High School

Ethan

Harter

11

Garrett High School

Connor

Kissinger

12

Garrett High School

Logan

Clark

12

Gibson Southern High School

Cross

Epperson

11

Gibson Southern High School

Wade

Happe

11

Gibson Southern High School

Dillon

Hasenour

12

Gibson Southern High School

Skylar

Lay

12

Gibson Southern High School

Justin

Mattix

12

Gibson Southern High School

Alex

Meyer

12

Gibson Southern High School

Zachary

Purcell

11

Gibson Southern High School

Bryant

Grewe

11

Goshen High School

Raul

Molina

12

Goshen High School

Evan

Yoder

12

Goshen High School

William

Wickham

12

Greenfield-Central

Bryan

Bockover

12

Greensburg Community High School

Alex

Henderson

12

Greensburg Community High School

Charlie

Pumphrey

11

Greensburg Community High School

Spencer

Aaron

11

Greenwood Community

Salim

Abdulhadi

12

Greenwood Community

Joey

Brazelton

11

Greenwood Community

Jonathan

Graber

12

Greenwood Community

Zach

McCauley

12

Greenwood Community

Hunter

Walden

12

Greenwood Community

Christian

Gelov

11

Guerin Catholic

Patrick

Hagel

11

Guerin Catholic

Jack

Swift

12

Guerin Catholic

John

Nigh

12

Hamilton SE

Chris

Stein

11

Hamilton SE

Brady

Jarosinski

12

Hamilton Southeastern

Cole

Cameron

11

Hanover Central

Nic

Zajac

11

Hanover Central

Steven

Coffing

11

Harrison

Nathan

Woodard

12

Harrison

Gavin

Vaal

11

Heritage Hills

August

Hein

12

Heritage Jr./Sr. High School

Ben

Werle

12

Herron High School

Michael

Burton

12

Hobart High School

James

Corgan

12

Hobart High School

Tyler

Davis

11

Hobart High School

Ethan

Mosqueda

12

Hobart High School

Lucas

Van Wijngaarden

12

Hobart High School

Cooper

Crist

12

Homestead High School

Jacob

Herendeen

11

Homestead High School

Jarred

Neff

11

Homestead High School

Ryan

Ruppert

12

Homestead High School

Joshua

Sprunger

11

Homestead High School

Keagan

Stuckey

11

Homestead High School

Nate

Burns

11

Huntington North

Isaiah

Clampitt

11

Huntington North

Logan

Hippensteel

12

Huntington North

Nolan

Hughes

12

Huntington North

Alexander

Hendrix

12

Jennings County High School

Brian

Holton

11

Knox High School

Julian

Wallace

12

Kokomo High School

Elias

Zamora

11

Lafayette Central Catholic

Nicholas

Hamersly

11

Lawrence North High School

Ben

Piper

11

Lebanon High School

Donovin

Setser

11

Leo

Erich

Vernon

12

Lincoln High School

Drake

Cunningham

12

Linton-Stockton High School

Samuel

Bourne

11

Maconaquah

Gavin

Ford

11

McCutcheon High School

Isaac

Hayman

11

McCutcheon High School

Nash

Miller

11

McCutcheon High School

Joshua

Persin

11

McCutcheon High School

Thomas

Schnerre

11

McCutcheon High School

Garrett

Tucker

11

McCutcheon High School

Anthony

Atria

12

Merrillville High School

Devin

Pope

12

Merrillville High School

Matthew

Riehle

11

Milan High School

Riley

Moulton

12

Monroe Central High School

Logan

Swallow

11

Monroe Central High School

Nathan

Burnside

12

Monrovia High School

Patrick

Danforth

12

Monrovia High School

Andrew

Willett

11

Monrovia High School

Abram

Adams

12

Mount Vernon Senior High School

Sam

Thomas

12

Mount Vernon Senior High School

Jacob

Benz

11

Mt. Vernon HS (Fortville)

Alex

Tharp

12

Mt. Vernon HS (Fortville)

Blake

Walls

11

Mt. Vernon HS (Fortville)

Drew

Austin

12

New Palestine

Owen

Kleine

11

New Palestine

Ethan

Alyea

12

North Central High School

Eric

Petersen

12

North Central High School

Trevor

Kahre

11

North Knox High School

Ben

Lovold

11

North Montgomery

Blake

Andrew

11

Northwestern

Ky

Berry

11

Northwestern

Evan

Gaylor

11

Northwestern

Jacob

Myers

12

Northwestern

Austin

O'Neal

11

Northwestern

Hunter

Strawmyer

11

Northwestern

Macallister

Cheek

11

Oak Hill High School

Hayden

Burke

12

Our Lady of Providence

Bryce

Drury

12

Our Lady of Providence

Bradon

Dykes

12

Our Lady of Providence

Samuel

Kruer