2017 IATCCC Boys Track Academic All-State First Team

Please send any spelling corrections to Julie Alano

 

First Name

Last Name

Grade

School

Parker

Allen

11

Alexandria-Monroe High School

Zach

Beltz

11

Alexandria-Monroe High School

Zach

Deutsch

11

Alexandria-Monroe High School

Andrew

Gladden

11

Avon High School

Madison

King

12

Avon High School

Hunter

Wakefield

11

Avon High School

Justin

Goodwin

11

Barr-Reeve

Hawk

Royer

12

Barr-Reeve

Joseph

Choi

11

Batesville High School

Caleb

Moster

12

Batesville High School

Matt

Thomas

12

Batesville High School

Tommy

McDonald

11

Ben Davis High School

Noah

Thomas

12

Ben Davis High School

Sean

Hurley

12

Bishop Chatard

Nick

Johnson

11

Bishop Chatard

Ben

Iovino

11

Bloomington North

Walker

Jinks

12

Brebeuf Jesuit Preparatory School

Hunter

Lang

12

Brebeuf Jesuit Preparatory School

Christian

Stevens

11

Brebeuf Jesuit Preparatory School

William

Harris

11

Carmel High School

Mitch

Lipe

12

Carmel High School

Ryan

Lipe

12

Carmel High School

Kenji

Tomozawa

12

Carmel High School

Connor

Goetz

11

Carroll (Fort Wayne)

Noah

Hines

12

Carroll (Fort Wayne)

Carter

Meyer

12

Carroll (Fort Wayne)

Dawson

Winters

12

Carroll (Fort Wayne)

Christopher

Brake

11

Castle High School

Jackson

Clark

11

Castle High School

Matt

Kennedy

12

Columbia City High School

Joel

Carroll

11

Columbus North High School

Alec

Embry

12

Columbus North High School

Evan

Porter

11

Columbus North High School

Justin

Spoon

12

Columbus North High School

Ethan

Dillman

12

Concordia Lutheran High School

Collin

Herron

11

Connersville High School

Talon

Moore

12

Connersville High School

Christopher

Baer

12

Crawfordsville High School

Caleb

Whicker

12

Crawfordsville High School

Sunjay

Anekal

12

Crown Point High School

James

Torreano

11

Crown Point High School

Ignas

Masiulionis

12

Culver Academies

Ved

Mehta

11

Culver Academies

Tyler

Ortman

12

Culver Academies

Thomas

Merrow

12

Danville Community High School`

Cade

Orchard

11

Delta High School

Austin

Bauman

12

East Central High School

Mark

Bertke

12

East Central High School

Andrew

Grimm

12

East Central High School

Alex

Ketcham

11

East Central High School

Keegan

Moster

11

East Central High School

Logan

Gunning

12

Eastbrook High School

John

Ragan

12

Eastbrook High School

John

Ragan

12

Eastbrook High School

Caleb

Price

11

Eastern (Greentown) High School

Josh

Reprogle

11

Eastern (Greentown) High School

Ryan

Hiatt

11

Edgewood High school

Lucas

Poling

12

Edgewood High school

Michael

Francis

12

Evansville Memorial

Neal

Nayhurst

12

Evansville Memorial

Logan

Puckett

11

Evansville Memorial

Landon

Miller

12

Fairfield

Alex

Yoder

12

Fairfield

Tyler

Grace

12

Fishers High School

Sam

Kuhn

11

Fishers High School

Sean

Kurtock

11

Fishers High School

Josh

Roth

12

Fishers High School

Andrew

Runion

12

Fishers High School

Will

Syrus

11

Fishers High School

Peter

Werling

12

Fishers High School

Nick

Tatum

12

Frankfort High School

Elijah

Basile

12

Franklin Central High School

Brendon

Glass

11

Franklin Central High School

Josh

Robertson

12

Franklin Central High School

Tristan

Bigelow

12

Garrett High School

Dillon

Hasenour

11

Gibson Southern High School

Jason

Barahona-Rosales

11

Goshen High School

Simon

Myers

11

Goshen High School

Patrick

Berger

12

Guerin Catholic

Jordan

Chang

11

Guerin Catholic

Castillo

Chris

11

Guerin Catholic

Payton

Stanley

12

Guerin Catholic

Ryan

Pfanstiel

11

Hamilton Southeastern High School

Thomas

Schoenenberger

11

Hamilton Southeastern High School

Eric

Steinmetz

12

Hamilton Southeastern High School

Lethridge

Sundling

11

Hamilton Southeastern High School

Jackson

Sweeney

11

Hamilton Southeastern High School

Ben

Wagoner

12

Hamilton Southeastern High School

Douglas

Fezler

12

Hanover Central

Louis

Gonzalez

12

Hanover Central

Kiefer

Ekelund

11

Harrison High School (WL)

Tim

Krogmeier

12

Harrison High School (WL)

Joe

Sweet

11

Hauser High School

Pete

Trotter

12

Hauser High School

Kamden

Buechler

11

Heritage Hills

Malachi

Yeager

11

Heritage Hills

Stephen

Payne

11

Herron High School

Angelo

Guarnero

12

Hobart

Damon

Modglin

12

Hobart High School

William

Milne

11

Homestead High School

Kyle

Myers

12

Homestead High School

Josef

Thomson

11

Huntington North

Sean

Bowman

12

Indian Creek High School

Conner

Poort

11

Knox High School

Corey

Dea

11

Kokomo

Ethan

Harding

12

Lafayette Central Catholic

Nate

Kerr

11

Lafayette Central Catholic

Franklin "Curtis"

Mason

12

Lafayette Jefferson

Brandon

Bellen

12

LaPorte High School

Alex

Lukens

11

Lawrence Central

Max

Parent

11

Lawrence Central

Joshua

Newman

11

Lebanon High School

Hayden

Vest

11

Lewis Cass

Logan

Harmeyer

11

Lincoln High School

Seth

Morris

11

Lincoln High School

Alex

Starkey

11

Logansport High School

Andrew

Holcroft

11

Madison Consolidated High School

Clate

Winters

11

Madison Consolidated High School

Ben

Reichenbach

11

Manchester

Remington

Trick

11

Manchester

Micah

Hoeksema

12

Marion High School

Ian

Reynolds

12

Marion High School

Noah

Shigley

12

Marion High School

kyle

Howard

11

McCutcheon High School

Caleb

Whitlock

11

McCutcheon High School

Jonathan

Zerbes

12

Michigan City High School

Braden

Burdette

12

Milan High School

Justin

Wickersham

11

Milan High School

Nick

Mitchell

11

Monroe Central Jr./Sr. High School

Reece

Hunter

12

Monrovia High School

Ben

Nagel

11

Monrovia High School

Camryn

Smith

12

Monrovia High School

Johnathan

West

11

Mt. Vernon High School (Posey)

Tallon

Boling

11

New Castle High School

Tommy

Witham

11

New Castle High School

Grant

Moeller

12

New Palestine

Samuel

Voelz

12

New Palestine

Ethan

Westrate

11

New Palestine

Calvin

Colby

12

Noblesville High School

Noah

Mack

12

North Decatur

Dylan

Hagemeier

12

North Knox High School

Payton

Kobel

11

North Montgomery HS

Andrew

Long

11

North Montgomery HS

Leevin

Ball

11

North White High School

Ethan

Jones

12

North White High School

Brayden

Chou

12

Northwestern High School

Spencer

Hutchins

12

Northwestern High School

Caleb

Darr

12

NorthWood High School

Lorenzo

Rocha

12

NorthWood High School

Arron

Smith

11

NorthWood High School

Mason

Page

12

Norwell High School

Dalton

Southard

12

Norwell High School

Jordan

Taylor

12

Norwell High School

Nicholas

Berry

12

Our Lady of Providence

Reid

Masterson

12

Our Lady of Providence

Jeremy

Klotz

11

Park Tudor School

Chris

Lombardo

11

Park Tudor School

Parker

Jones

12

Pendleton Heights HS

Holden

Lawson

12

Pendleton Heights HS

Wren

Parker

12

Pendleton Heights HS

Isaac

Taylor

12

Pendleton Heights HS

Luke

Greenwood

11

Perry Meridian High School

Cole

Knoblett

11

Perry Meridian High School

Kyle

Linder

12

Perry Meridian High School

Kameron

Overley

12

Perry Meridian High School

Matthew

Williams

12

Pioneer Jr. Sr. High School

Dominic

Restivo

12

Plainfield High School

Max

Tetrick

11

Plainfield High School

Andrew

Zoss

12

Plainfield High School

Sid

Sagna

11

Richmond High School

Thomas

Rohr

11

Rochester Community High School

Kurt

Cunningham

12

Roncalli

Will

English

12

Roncalli

Tim

Miller

12

Roncalli

Cade

Morgan

11

Roncalli

Neil

O'Brien

12

Roncalli

Michael

Otley

12

Roncalli

Gabe

Otley

12

Roncalli

Nicholas

Plahitko

11

Roncalli

Lukas

Smock

12

Roncalli

Nolan

Anderson

12

Rossville High School

Wynn

Smith

12

Rossville High School

Clegg

Andrew

12

Scecina Memorial High School

Alex

Lovins

12

Seymour High School

Billy

Blocher

12

Shelbyville

Chandler

Martin

12

Shelbyville

Collin

Scott

11

Shelbyville

Jon

Meek

12

South Bend Riley

Dom

Appleton

11

South Bend Saint Joseph

Brendan

Bradley

12

South Bend Saint Joseph

Michael

Godfrey

11

South Bend Saint Joseph

Peter

Jachim

12

South Bend Saint Joseph

Chris

Weissmann

12

South Dearborn

Kendall

Mangrum

12

Southwestern (Shelby) Jr.-Sr. High School

Nick

Yeend

12

Southwestern (Shelby) Jr.-Sr. High School

Leo

Simpson

11

Tell City

Thomas

Simpson

11

Tell City

Evan

Couser

11

Union County

Brendan

Gerig

12

Valparaiso High School

Ben

Kroll

11

Valparaiso High School

Thomas

Lyp

12

Valparaiso High School

Alex

Herbst

11

Wapahani High School

Nathan

Herbst

11

Wapahani High School

Kennis

Dye

11

Warsaw Community High School

Thomas Ridley

Lemon

11

Warsaw Community High School

Trent

Shepherd

12

Warsaw Community High School

Eric

Williamson

11

Warsaw Community High School

John

Bullock

12

West Lafayette HS

Ben

Edwards

12

West Lafayette HS

Reese

Holloway

11

West Lafayette HS

Nathan

Midkiff

12

West Lafayette HS

Ryan

Moreno

12

West Lafayette HS

Hawk

Pusey

11

West Lafayette HS

Isaiah

Robyne

11

West Lafayette HS

Josh

Everetts

12

Western

Grant

Harlan

12

Western

Zach

Zentz

12

Western

Aaron

Bennett

12

Westfield HS

Nicholas

Leahy

11

Westfield HS

Justin

Mamaril

12

Westfield HS

Jacob

Mears

11

Westfield HS

Derek

Bertucci

12

Wheeler High School

Grant

Giorgi

11

Wheeler High School

Aiden

Hostetler

11

Wheeler High School

Lucas

Jackson

11

Wheeler High School

Joseph

Leistner

11

Whiteland Community High School

David

Ryan

11

Whiteland Community High School

Jack

Harber

12

Yorktown High School

Wally

Kern

12

Yorktown High School

Rob

Lorch

12

Yorktown High School

Seth

Pike

12

Yorktown High School

Nathan

Preston

12

Yorktown High School

Isaac

Smith

12

Yorktown High School

Thomas

Argentine

12

Zionsville Community High School

Carson

Canfield

11

Zionsville Community High School

Jackson

Martin

12

Zionsville Community High School

Graham

Oberweiser

12

Zionsville Community High School

Grayson

Zinn

11

Zionsville Community High School

 

2017 IATCCC Boys Track Academic All-State Honorable Mention

Please send any spelling corrections to Julie Alano

First Name

Last Name

Grade

School

Peyton

Abbott

11

Alexandria-Monroe High School

Colin

Allen

11

Alexandria-Monroe High School

Justin

Branson

11

Alexandria-Monroe High School

Samuel

Bullock

11

Avon High School

Mitchell

Demerly

12

Avon High School

Dillon

Richard

11

Avon High School

Nathan

Bedel

12

Batesville High School

Dylan

Flannery

11

Batesville High School

Quinten

Gowdy

11

Batesville High School

Christopher

Laymon

11

Batesville High School

Peyton

Meyer

12

Batesville High School

Robert

Strobel

12

Batesville High School

Nathan

Kolbus

11

Bishop Chatard

Tyler

Thompson

11

Bishop Chatard

Michael

Harman

12

Bloomington North

Michael

Kase

12

Bloomington North

Arinze

Osili

11

Brebeuf Jesuit Preparatory School

Josh

Urban

12

Brebeuf Jesuit Preparatory School

Christian

Warren

11

Brebeuf Jesuit Preparatory School

Brennan

Hobbs

11

Brown County

Harlan

Deaton

12

Brownstown Central High School

Cameron

Lee

12

Brownstown Central High School

Karl

Pence

11

Brownstown Central High School

Jeremy

Pitts

11

Brownstown Central High School

Braden

Clements

12

Carroll (Fort Wayne)

Spencer

Smith

11

Carroll (Fort Wayne)

Aidan

Sheagley

12

Carroll High School (Flora)

Bryce

Bailey

12

Castle High School

Trey

Slaughter

12

Castle High School

Keenan

Orr

12

Clinton Central High School

Tim

Hearld

12

Columbia City High School

Ryan

Jordan

12

Columbia City High School

Jacob

Matteson

12

Columbia City High School

Holden

Schaefer

12

Columbia City High School

Logan

Abbott

11

Columbus North High School

Andrew

Thompson

11

Columbus North High School

Connor

Garcia

11

Concordia Lutheran High School

Keontre

Hughes

12

Concordia Lutheran High School

Matthew

Ruppert

11

Concordia Lutheran High School

Noah

Steffen

12

Concordia Lutheran High School

Nathaniel

Witmer

12

Concordia Lutheran High School

Brian

Mitchell

12

Crawford County

Tyrell

Nickelson

12

Crawford County

Jacob

Ramer

12

Crawfordsville High School

Nathan

Jaworsky

12

Crown Point High School

Hallin

Burgan

12

Culver Academies

Zach

Dunlap

12

Culver Academies

Zachary

Luken

11

Danville Community High School`

Tyler

Townsend

12

Danville Community High School`

Josh

Moore

12

Delta High School

Adam

Dills

11

East Noble High School

Stephen

Lakanen

11

Eastbrook High School

Zach

Reid

12

Eastbrook High School

Ben

Cole

12

Eastern (Greentown) High School

Harrison

Cottingham

12

Edgewood High school

Zach

Kovach

11

Edgewood High school

Tyler

Frields-Reifsteck

12

Evansville Central

Logan

Goldman

12

Evansville Central

Andrew

Cross

11

Evansville Memorial

Josh

Horst

11

Evansville Memorial

Matthew

Schadler

11

Evansville Memorial

Clayton

Bender

12

Fairfield

Brady

Willard

12

Fairfield

Charlie

Bernhardt

12

Fishers High School

Cameron

Grace

12

Fishers High School

Hunter

Kaiser

11

Fishers High School

Jack

Kinsel

11

Fishers High School

Ben

Norton

11

Fishers High School

Zach

Cline

12

Forest Park Jr./Sr. High School

Andrew

Schuler

11

Forest Park Jr./Sr. High School

Colton

Crum

11

Frankfort High School

Jac

Cecil

11

Franklin Central High School

Wyatt

Crowel

11

Franklin Central High School

Caleb

Loobie

11

Franklin Central High School

Mitchell

Parrish

11

Franklin Central High School

Evan

Apsley

11

Franklin County High School

Thomas

Deaton

12

Franklin County High School

Cody

Moore

11

Franklin County High School

Tyler

Selm

12

Franklin County High School

Trey

Riggs

11

Gibson Southern High School

Zachary

Oyer

12

Goshen High School

Christopher

Sanchez

11

Goshen High School

Andy

Wang

12

Goshen High School

Brockton

Yoder

11

Goshen High School

Jacob

Hansen

12

Greenfield-Central

Jacob

Hansen

12

Greenfield-Central

Christian

Jones

12

Greenfield-Central

Kevin

Johnson

12

Greensburg Community High School

Jadrian

Woods

12

Greensburg Community High School

Josh

Beasley

12

Greenwood Community High School

Seth

Gall

11

Greenwood Community High School

Seth

Gallman

11

Greenwood Community High School

Sam

Garvin

12

Hamilton Southeastern High School

Isaiah

Phillips

11

Hamilton Southeastern High School

Zach

Zuber

11

Hamilton Southeastern High School

James

Maciejewski

11

Hanover Central

Donovin

Moran

12

Hanover Central

Luke

Pfeiffer

11

Harrison High School (WL)

Theo

Nichifor

11

Hauser High School

David

Seelye

11

Hauser High School

Jeremy

Kim

11

Homestead

Benjamin

Falloon

11

Homestead High School

Joshua

Majors

12

Homestead High School

Aaron

Hendryx

11

Huntington North

Kasey

Konz

11

Huntington North

Garret

Smith

12

Huntington North

Alex

Wiedenhoeft

12

Huntington North

Noah

Maness

12

Indian Creek High School

Isaiah

Ertel

11

Jennings County High School

Matthew

Applegate

12

John Glenn High School

Bryce

Niewoehner

12

Kankakee Valley High School

Daniel

Rockley

12

Kankakee Valley High School

Jacob

Heineman

12

Knox High School

Cody "Leo"

Bernier

12

Lafayette Jefferson

Patrick

CasaSanta

12

Lafayette Jefferson

Brennen

Weimer

12

Lakeland

Dawson

Ayers

12

Lapel High School

Hunter

Loller

12

Lapel High School

Tyler

Stottlemyer

12

Lapel High School

Zoren

Baker

12

LaPorte High School

Dakota

Merkel

12

LaPorte High School

Trevor

Perry

11

LaPorte High School

Ryan

Steder

11

LaPorte High School

Tem

Tedla

11

Lawrence Central

Cameron

Herald

11

Lebanon High School

Robert

Muse-Myers

11

Lebanon High School

Nolan

Sharpless

12

Lewis Cass

Caleb

Craig

11

Lincoln High School

Ben

Chambers

12

Logansport High School

Bryce

Muller

11

Logansport High School

Bryce

Teater

11

Madison Consolidated School

Montgomery

Pattison

11

Manchester

James

Hovermale

12

Marion High School

Carson

Minick

12

McCutcheon High School

William

Persin

11

McCutcheon High School

Noah

Scherf

12

Michigan City High School

Logan

Miles

11

Milan High School

Jacob

Wilson

12

Monroe Central Jr./Sr. High School

Joshua

Wilson

12

Monroe Central Jr./Sr. High School

Brock

Stader

12

Monrovia High School

Conner

Walts

11

Monrovia High School

Adam

Duckworth

12

Mt. Vernon High School (Posey)

Evan

Hosea

11

New Castle High School

Wyatt

Jester

12

New Castle High School

Connor

Dobbins

11

New Palestine

Aaron

Kirklin

12

New Palestine

Gunner

Large

12

New Palestine

Richard

Lopez

11

New Palestine

Drew

Hartman

12

Noblesville High School

Levi

Neuzerling

12

Noblesville High School

Cole

Tapia-Aguilar

12

North Knox High School

Mason

Utt

11

North Knox High School

Jeffrey

Miller

12

North Montgomery HS

Alex

Cobb

12

North White High School

Charlie

Devaul

12

Northwestern High School

Jacob

Stump

12

NorthWood High School

Brayton

Yoder

11

NorthWood High School

Tyler

Kuntz

11

Norwell High School

Carson

Ringger

11

Norwell High School

Silas

Vermilya

12

Oak Hill

Andrew

Chen

11

Park Tudor School

Sam

Dattilo

12

Park Tudor School

Alec

Palmer

11

Park Tudor School

John

Bashor

11

Perry Central High School

Raul

Moreno

11

Perry Meridian High School

Jonah

Gray

12

Peru High School

Jonas

Chimbanda

11

Pike High School

Noah

Rentsch

11

Pike High School

Blake

Montgomery

11

Pioneer Jr. Sr. High School

Connor

Evans

11

Plainfield High School

Sean

Fox

12

Plainfield High School

Dillon

Quinones

12

Portage High School

Derick

Casiano

11

Richmond High School

Zach

Harrison

12

Richmond High School

Julian

Reeves

11

Richmond High School

Matthew

Pickens

12

Rochester Community High School

Luke

Matis

12

Roncalli

Hayden

Moran

11

Roncalli

Ethan

Newett

11

Roncalli

Jacob

Reiber

12

Roncalli

Sam

Sedgwick

11

Roncalli

Tyler

Swiezy

12

Roncalli

Eric

Alling

11

Rossville High School

Grant

Clark

12

Rossville High School

Satchel

Oskins

12

Scecina Memorial High School

Hunter

Bauserman

12

Seymour High School

Trent

Hohenstreiter

11

Seymour High School

Ricardo

Carbajal Diaz

12