Hall of Fame Class of 2019 Announced

The Indiana Association of Track and Cross Country Coaches will induct twelve into their Hall of Fame Class of 2019, on Friday, February 1, 2019 at the Keystone at the Crossing Sheraton Hotel with a Banquet that will begin at 6:30 pm. Tickets will be available, in December, online at the IATCCC website.  A free Reception will also be held at the Indiana Track & Field Hall of Fame Museum, in Terre Haute, on Saturday, February 2, 2019 from 10:00 am -2:00 pm to honor the new inductees.

This year’s class includes girl athletes, boy athletes, coaches, contributors, pioneers, and for the first time a relay, who have each had a tremendous impact, on the run, jump and throw sports, of Indiana.

Candyce McGrone – Warren Central, Katie Veith – Homestead, Steve Smith – Southport, Robert Smitson – Brebeuf Jesuit, Dick Kochert – Tri-County, David Patterson and Greg Gibson – Terre Haute, Ed Stuffle – North Montgomery, Pauline Siebenthal – Bloomington, James Hatfield – Washington, George Carroll Spradling – Frankfort, and 4 x Mile Relay – Terre Haute North – Joe Ofsansky, John Reedy, Jim Rice, and Jeff Claretto

See more details about the inductees here

Additional information and pictures may be obtained from: Marshall Goss at: magoss@indiana.edu

IATCCC Boys Cross Country Poll of October 28, 2014

Rank School Semi-State Regional
1. Carmel C 1 Noblesville 1
2. West Lafayette NP 1
3. Columbus North BC 1
4. Brebeuf Jesuit C 2 Noblesville 2
5. FW Carroll NH 1
6. Bloomington North BC 2
7. Bloomington South BC 3
8. Munster NP 2
9. Avon C 3
10. Fishers C 4 Noblesville 3
11. North Central C 5 Noblesville 4
12. Hamilton Southeastern C 6 Noblesville 5
13. Crown Point NP 3
14. Terre Haute South BC 4
15. Valparaiso NP 4
16. Lake Central NP 5
17. Westfield C Did not advance Noblesville 6
18. North Harrison BC 5
19. Zionsville C 7
20. Mt Vernon NH 2
21. Lafayette Jeff NP 6
22. West Noble NH 3
23. Terre Haute North BC 6
24. Goshen NP 4
25. East Noble NH 5

IATCCC Girls Cross Country Poll of October 28, 2014

Rank School Semi-State Regional
1. Carmel C 1 Noblesville 1
2. Avon C 2
3. Columbus North BC 1
4. Penn NH 1
5. FW Carroll NH 2
6. West Lafayette NP 1
7. Bloomington South BC 2
8. Warren Central C 3
9. Pendleton Heights NH 3
10. Zionsville C 4
11. Lake Central NP 2
12. Floyd Central BC 3
13. Warsaw NP 3
14. Valparaiso NP 4
15. Cathedral C 5 Noblesville 2
16. Homestead NH 4
17. Portage NP 5
18. Hamilton Southeastern C 6 Noblesville 3
19. Terre Haute North BC 4
20. Seymour BC 5
21. LaPorte NP 6
22. Huntington North NH 5
23. Noblesville C 7 Noblesville 4
24. Northridge NH 6
25. Jasper BC 6